Category Archives: Bez kategorii

Wesołych Świąt

Gdy kochasz – jest Boże Narodzenie,

Gdy milczysz – słychać śpiew Aniołów.

Gdy tęsknisz – niebo się przybliża,

Gdy tworzysz – pięknieje świat.

Po ścieżce nadziei zejdź Panie do Betlejem naszych serc…

Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia a także wszelkiej pomyślności
w Nowym Roku, życzy ksiądz proboszcz, ksiądz Hubert oraz redakcja strony internetowej frydek.pl.Św. Łucja – dziewica i męczennica

Miała tak piękne oczy, że zachwycali się nimi nawet jej oprawcy. Dlatego przez wieki chrześcijanie prosili ją o modlitwę w chorobach oczu.

Łucja pochodziła z Syrakuz na Sycylii. Najstarszy żywot św. Łucji pochodzi z V wieku. Według niego Święta miała pochodzić ze znakomitej rodziny. Była przeznaczona dla pewnego młodzieńca z niemniej szlachetnej rodziny. Kiedy udała się z pielgrzymką na grób św. Agaty do pobliskiej Katanii, aby uprosić zdrowie dla swojej matki, miała się jej ukazać sama św. Agata i przepowiedzieć śmierć męczeńską. Doradziła jej też, by przygotowała się na czekającą ją ofiarę.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ…Św. Melchior Grodziecki

Melchior Grodziecki pochodził z polskiego szlacheckiego rodu herbu Radwan, osiadłego we wsi Grodziec na Śląsku, między Białą i Cieszynem. Melchior urodził się w Cieszynie w roku 1582 lub w 1584 jako syn Henryka i wnuk Macieja, kasztelana cieszyńskiego. Rodzina Melchiora odgrywała ważną rolę w życiu politycznym i religijnym Śląska i Moraw. Melchior po odbyciu wstępnych nauk zapewne w domu rodzinnym, rozpoczął studia średnie w wiedeńskim kolegium oo. Jezuitów, w którym kształciło się wielu synów ze znanych polskich rodzin. To kolegium skończył również św. Stanisław Kostka. Grodziecki był młodzieńcem głęboko religijnym, dlatego cieszył się, że przyjęto go w roku 1602 do Sodalicji Mariańskiej. Pisał wówczas do rodziców, że „spotkało go wielkie szczęście” z powodu przyjęcia do grona młodzieży mariańskiej.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ…Święty Bartłomiej – Apostoł

Święty BartłomiejŚwięty Bartłomiej jest jednym z dwunastu Apostołów, których wybrał sobie Jezus spośród kilkudziesięciu uczniów. W Ewangeliach spotykamy dwa imiona: Bartłomiej i Natanael.
Aramejskie słowo Bartolmaj znaczy tyle, co „syn Tolmaja”. Wyraz Natanael jest imieniem hebrajskim i znaczy tyle, co „Bóg dał”. Jeśli Bartłomiej jest tożsamy z Natanaelem, to jego imię brzmiałoby poprawnie: Natanael, bar Tholmai (Natanael, syn Tolmaja).

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ…Uroczystości Maryjne…