Category Archives: Bez kategorii

Boże Narodzenie 2017

Czekając, kiedy wzejdzie wigilijna gwiazda
Do wpół zmarzniętej szyby przywarł chłopiec mały.
Patrzył – zimowe ptaki wracały do gniazda,
Jakby tego wieczoru też świętować chciały.
Niegdyś gwiazda z Betlejem mędrców prowadziła,
Dziś znak daje, by zasiąść do świętej wieczerzy,
By biel opłatka ludzkie waśnie pogodziła,
A w sercu znów zamieszkał Ten, co „w żłobie leży”.
Chwila jedna! Przy tobie nikną odległości,
Co szare – zmienia się w odświętne, tajemnicze.
Daj nam więcej dni takich, spragnionych miłości,
Niech świat przy żłóbku Twoim odmienia oblicze.

o. Franciszek Czarnowski

– – o o O o o – –

Jest taki wyjątkowy wieczór w roku, gdy wszyscy obecni gromadzą się przy wspólnym stole. Jest taki wieczór, gdy gasną spory, znika nienawiść. Wieczór, gdy łamiemy opłatek, składamy życzenia. To noc wyjątkowa jedyna, niepowtarzalna noc Bożego Narodzenia. 
Aby narodzony Chrystus błogosławił Wam i Waszym rodzinom, a przy świątecznym stole nie zabrakło światła i ciepła.

Ks. proboszcz Leon Kraiński, ks. Hubert Seweryn
oraz redakcja internetowej strony parafii.Św. Mikołaj z Miry

mikolajMikołaj urodził się w Patras w Grecji ok. 270 r. Był jedynym dzieckiem zamożnych rodziców, uproszonym ich gorącymi modłami. Od młodości wyróżniał się nie tylko pobożnością, ale także uczuleniem na niedolę bliźnich. Po śmierci rodziców, swoim znacznym majątkiem, chętnie dzielił się z potrzebującymi. Tak np. ułatwił zamążpójście trzem córkom zubożałego szlachcica, podrzucając im skrycie pieniądze.  Wybrany na biskupa miasta Miry (obecnie Demre) podbił sobie serca wiernych nie tylko gorliwością pasterską, ale także troskliwością o ich potrzeby materialne. Kiedy cesarz Konstantyn I Wielki skazał trzech młodzieńców Miry na karę śmierci za jakieś wykroczenie, nieproporcjonalne do aż tak surowego wyroku, św. Mikołaj udał się osobiście do Konstantynopola, by uprosić dla swoich wiernych ułaskawienie.  W czasie zarazy, jaka nawiedziła także jego strony, usługiwał zarażonym z narażeniem własnego życia. Podanie głosi, że św. Mikołaj wskrzesił trzech ludzi, zamordowanych w złości przez hotelarza za to, że mu nie mogli wypłacić należności.

DOWIEDZ SIĘ WIĘCEJ…

 OGŁOSZENIA DUSZPASTERSKIE

Niedziela 17.09.2017 XXIV Niedziela Zwykła    

7:00 – Za dusze w czyśćcu cierpiące – intencja z ofiar ze skarbonki.   

9:00 – Za + Henryka Jonkisz w 30 dzień po śmierci. 

10:45 – Za ++ rodziców Martę, Stefana, 2 braci, bratową, 2 szwagrów.   

 

Poniedziałek 18.09.2017 Święto św. Stanisława Kostki

18:00 –I– Za ++ ojca Józefa i brata Ludwika Wojciech oraz ++ z rodzin: Morkisz, Lukasek, Wojciech – intencja od córki Genowefy z rodziną.

–II– Za + Bernarda Duży w I rocznicę śmierci.

 

Wtorek 19.09.2017

7:00 – Za dusze w czyśćcu cierpiące – intencja z ofiar ze skarbonki.   

 

Środa 20.09.2017 Wsp. św. męcz. Andrzeja Kim Taegon, prezb, Pawła Chong Hasang i Tow.

7:00 – Za + Helenę Nowacką w 25 rocznicę śmierci, ++ męża Kazimierza, dziadków z obu stron,+ Pawła Drobiczek w 25 rocznicę śmierci i wszystkich ++ z pokrewieństwa.

 

Czwartek 21.09.2017 Święto św. Mateusza Apostoła i Ewangelisty.

18:00 –I– Za ++ żonę Małgorzatę Czernik, teściów: Pawła, Martę, Marię Durok, Rozalię, Teodora Kłakus, Alojzego Durok, Jana Pudełko i ++ z pokrewieństwa: Czernik, Durok.       
         –II– Za + Stanisława Brańczyk w 30 dzień po śmierci.

         –III– Za + Stanisława Brańczyk – intencja od rodziny Kuś w Jankowic.

 

Piątek 22.09.2017

15:00 – Koronka do Miłosierdzia Bożego.

18:00 –I– Za ++ Franciszka, Agnieszkę Maroszek, Augustyna, Marię Galbierz i ++ z pokrewieństwa.  

         –II– Za + Henryka Jonkisz – intencja od sąsiadów Szymakowskich.

 

Sobota 23.09.2017 Wsp. św. Pio z Pietrelciny, prezb.

16:00 – Do MBKW z podziękowaniem za odebrane łaski z prośbą o dalsze Boże bł. i zdrowie dla Tadeusza Langer z okazji 60 rocznicy urodzin i o Boże bł. dla całej rodziny.

 

17:00 – Wystawienie Najświętszego Sakramentu oraz okazja do spowiedzi świętej, Różaniec w intencji Parafian.

18:00 –I– Za ++ Weronikę Ścierski i Eugeniusza Wachowskiego w kolejną rocznicę śmierci oraz ++ z rodziny: Botor, Sitko, Szewczyk, Ścierski.

         –II– Za ++ córkę Agnieszkę, wnuków: Kacpra, Jakuba, rodziców: Stefana, Joannę Grolik, Walentego Libera, Józefa, Teresę Jonkisz, Tadeusza, Emilię Sajdok, Józefa Jonkisz, Kazimierza Szuściel, Dominika Nycz, Mariana Ulczok, Malwinę Nycz, Alojzego Chwiendacz, Stanisława Maroszek oraz za ++ z rodzin: Grolik, Nycz, Libera, Nachlik, Bartoń – intencja od Ewy i Henryka Libera.

 

Niedziela 24.09.2017 XXV Niedziela Zwykła    

7:00 – Intencja wolna.  

9:00 –I– Do MBKW z podziękowaniem za odebrane łaski z prośbą o dalsze w intencji Lidii i Bronisława Lukasek oraz syna Rafała z rodziną i za + syna Łukasza i ++ rodziców.

         –II– Do MBKW z podziękowaniem za odebrane łaski z prośbą o Boże bł. i zdrowie dla 2 rodzin: Brańczyk i Likus i o dary Ducha Św. dla wnuków oraz za + męża Stanisława Brańczyk.

10:45 –I– Do MBKW dziękując za odebrane łaski prosząc o dalsze Boże bł. i zdrowie dla Piotra Kak z okazji urodzin i o Boże bł. dla całej rodziny – intencja od żony i  dzieci.   

         –II– Do MBKW z podziękowaniem za otrzymane łaski z prośbą o dalsze dla Anny Nachlik z okazji 70 rocznicy urodzin oraz o Boże bł. dla całej rodziny.

15:00 – Nieszpory niedzielne.

 

Kolekta dzisiejszej niedzieli przeznaczona jest na Wydział Teologiczny UŚ.

Dziś światowy dzień środków społecznego przekazu. Pamiętamy w modlitwie o wszystkich odpowiedzialnych za przekazywanie informacji. Również dziś w katedrze katowickiej spotykają się Dzieci Maryi.

Kolekta przyszłej niedzieli przeznaczona będzie na remont Katedry Chrystusa Króla w Katowicach a przed kościołem odbędzie się zbiórka na kwiaty i sprzątanie kościoła.

Życzę miłej niedzieli spokojnego tygodnia.Minęło 100 lat…

13 maja 1917 roku troje dzieci pasło niewielkie stadko owiec w Cova da Iria, w parafii Fatima. Byli to: dziesięcioletnia Łucja od Jezusa oraz jej kuzyni: dziewięcioletni Franciszek i siedmioletnia Hiacynta Marto. Około południa, dzieci, jak to miały w zwyczaju, odmówiły różaniec i bawiły się budując niewielki murek z polnych kamieni (w miejscu, gdzie dziś znajduje się bazylika).
Nagle zobaczyły światło…

YouTube Preview Image

Dowiedz się więcej…Otrzyjcie już łzy płaczący..,.

Niech Zmartwychwstały Chrystus błogosławi Wam, udzielając łask pokoju, radości i zdrowia, a światło Jego słowa prowadzi Was przez życie do wieczności.

Radosnych Świąt Wielkiej Nocy w gronie rodzinnym życzy ks. Leon Kraiński, ksiądz Hubert Seweryn oraz redakcja strony internetowej parafii.