Szczyrkowska Góra Błogosławieństw

szczyrk1Sanktuaria Maryjne

Sanktuarium Matki Bożej Wspomożycielki i Królowej Beskidów w Szczyrku

Początek kultu Matki Bożej w Szczyrku sięga 1894 r., kiedy to miały mieć tu miejsce cudowne objawienia. 25 lipca 1894 r. Matka Boska objawiła się trzem dziewczynkom pod szczytem wznoszącej się nad miejscowością Magury. Tego dnia dziewczynki poszły do lasu zbierać jagody. Kiedy miały już pełne koszyczki postanowiły odpocząć na polance. Było ciepło i przyjemnie, a one zmęczone codziennym rannym wstawaniem, więc zasnęły. Obudziły się dopiero kiedy było mocno po południu. Przestraszone tym co powiedzą rodzice zerwały się na nogi. Gdy już miały wracać do domu zobaczyły niesłychanie jasne światło. Jego źródło było za nimi. Pierwsza odwróciła się Julianna i zamarła. Na tle buków stała piękna kobieta i uśmiechała się łagodnie. Zobaczyły Ją także pozostałe dziewczynki. Wszystkie trzy uklęknęły i złożyły ręce jak do modlitwy. Matka Boska nakazała im słuchać uważnie, tego co powie. Nie trzeba było powtarzać tego dziewczynkom, które wprost nie mogły oderwać od niej wzroku.
Maryja powiedziała: „Widzę, że ludzie zaniedbują odmawianie Anioł Pański. Martwi mnie to i proszę was, żebyście powiedziały to wszystkim napotkanym. Odmawiajcie Anioł Pański codziennie w południe, a możecie liczyć na moje wstawiennictwo u Pana Boga Szczyrk.3Wszechmogącego. Proszę was także o codzienne śpiewanie Godzinek. Chciałabym, aby w tym miejscu wybudowano kaplicę, a w przyszłości klasztor. Obiecuję wam także, że wytryśnie tu źródełko. Każdy potrzebujący, kto przyjdzie i obmyje się w nim, zostanie uzdrowiony. Obiecuję wam także, że jeszcze do was przyjdę”.
Maryja zniknęła. Kiedy dziewczynki wróciły do domów był już wieczór.
Matka Boska jeszcze kilkakrotnie ukazywała się dziewczynkom. Za każdym razem ponawiała prośbę o odmawianie Anioł Pański i Godzinek, a także poprosiła aby miejsce, w którym z nimi rozmawia było nazywane „Górką”.
Dziewczynki opowiedziały w końcu o swoich przeżyciach dorosłym. Nie chcieli oni jednak uwierzyć i wezwali księdza proboszcza. Ten z wielką uwagą wysłuchał dzieci. Szczegóły z jakimi opowiadały tę historie wskazywały, że jej nie zmyśliły.
Wieść o objawieniach rozniosła się lotem błyskawicy. Na miejsce przybywały pielgrzymki ze Śląska Cieszyńskiego i Żywiecczyzny. Pielgrzymi z Ustronia wręczyli mieszkańcom Szczyrku obraz Matki Boskiej Częstochowskiej. Postanowiono zawiesić go na buku, przy którym ukazała się Maryja.

dsc-0003Rozpoczęto wówczas w tym miejscu budowę pierwszej drewnianej kaplicy. Z czasem, ze względu na przybywające tu liczne pielgrzymki, zaistniała potrzeba budowy nowej, większej świątyni. Budowę murowanego kościoła rozpoczęto w 1912 r. i zakończono po I wojnie światowej. W 1938 r. opiekę nad tutejszą świątynią objęli Księża Salezjanie z Oświęcimia i pozostali oni gospodarzami tego miejsca do dnia dzisiejszego. W 1948 r. zainicjowali oni budowę obecnie istniejącego kościoła. Budowę ukończono w 1954 r. W jego głównym ołtarzu umieszczony jest obraz Matki Bożej, namalowany w 1960 r. przez Stefana Justa, artystę malarza z Łodzi, według relacji z objawień. Just zmagał się z chorobą, ale w niezwykły sposób wyzdrowiał. Z wdzięczności namalował nowy obraz dla kościoła. Dzieło szybko zyskało uznanie pielgrzymów. Niebieski płaszcz usiany gwiazdami, Dzieciątko na ręku, a w drugim ręku berło, korony na głowach Maryi i Jej Syna to atrybuty Wspomożycielki Wiernych. W setną rocznicę objawień, 3 maja 1994 r., kościół został poświęcony i podniesiony do godności sanktuarium przez ordynariusza diecezji bielsko-żywieckiej Biskupa Tadeusza Rakoczego. Koronacji obrazu Matki Bożej Królowej Polski dokonał Kardynał Stanisław Dziwisz w 2008.

szczyrk5Sanktuarium na Górce powinni odwiedzić nie tylko pątnicy, ale wszyscy ci, którzy poszukują chwili ciszy i spokoju. Miejsce jest urokliwe, z okolic kościoła roztacza się wspaniały widok na otaczające go góry. Na Górkę można dojść z centrum Szczyrku szlakiem turystycznym prowadzącym na Klimczok lub łatwiejszym szlakiem spacerowym. Można też dojechać samochodem.